Навіть на роботі існує дистанція, тому дуже особисті подарунки не доречні. Варто врахувати наступні рекомендації при виборі презентів:
- Вибирати необхідно нейтральний, але корисний подарунок;
- Враховуються вік і посаду;
- Не можна забувати про субординації;
- Занадто дорогі презенти змусять колегу бути належним у майбутньому. Від них він може навіть відмовитися відразу, ніж поставить в безвихідь дарувальника;
- Подарунок повинен бути підходящим з приводу. Так, на Новий рік дарувати значки до дня Перемогу не логічно;
- Добре, якщо подарунки однакові для всіх колег. У разі, якщо вони різні, то вони повинні бути у приблизно однаковій ціновій категорії.
Найважливішим правилом буде те, що вибір презенту нікого не повинен образити чи збентежити.
Це можуть бути приємні дрібниці, сувеніри, універсальні предмети, які знадобляться згодом в побуті.
Що не варто дарувати колегам на Новий рік
У діловому етикеті є свої правила. Якщо ви тільки влилися в колектив або ж, навпаки, знаєте всіх 5-10 років, то буде доречним подарунком:
Презент, який подається начальнику, повинен бути нейтральним і викликає повагу. Не варто віддавати останні кошти на те, щоб подарунок був дорогим і шикарним. Начальник завжди тримає у фокусі фінансові можливості колективу, тому такі презенти розцінить неправильно.
Характеристиками правильного ділового подарунка будуть наступні:
- Коректність;
- Стриманість;
- Запам’ятовуються упаковка, утримання або слова;
- Неназойливость;
- Оригінальність;
- Практичність.
Висновок
Будь-який знак уваги колезі приносить радість, виділяючи цей день серед сірих, однакових буднів. Подарунки на масштабні події та свята – це невід’ємна частина роботи в колективі. Якщо враховувати всі правила ділового етикету, то подібні презенти зблизять команду, сформують здорову обстановку і принесуть задоволення і веселе проведення часу.